Jeg havde egentlig tænkt mig at dagens indlæg skulle handle om mørbrad. Men i det her skønne vejr og med temperaturer på 24-25 grader, så fik jeg i stedet lyst til at skrive om kølige sommerdrikke!
Det er jo faktisk slet ikke sommer mere, da kalenderen siger september måned. Men det ser ud til, at vi nu får noget af det skønne sommervejr, som vi blev snydt for i sommermånederne. Og det skal der bestemt ikke klages over ;-)
Jeg har i indlægget her samlet 6 af mine opskrifter på kølige sommerdrikke. Under opskrifter og drikke kan ses mange flere, men her er et par af mine egne favoritter.
I ønskes en rigtig god solskinsdag ♥
6 kølige sommerdrikke
En af mine egne favorit opskrifter her på bloggen er denne Strawberry daiquiri – uden alkohol. Den er så dejlig læskende, og så smager den super lækkert. Den indeholder ikke alkohol, så både store og små kan være med.
William er SÅ glad for iste, og faktisk er det alt for længe siden, at jeg har lavet hjemmelavet citron iste til ham. Det må jeg se at få gjort :-)
En anden lækker og kold drik her i varmen er denne Nutella milkshake. Den indeholder vaniljeis, mælk, flødeskum, mørk chokolade og så selvfølgelig Nutella og så smager den mums!
Iskoldt agurkevand med citron og mynte. Forfriskende og dejlig tørstslukkende.
Hjemmelavet rabarbersaft med rørsukker og vanilje. En så fin fin drik at den sagtens kan bruges til fest i haven, eller når der er gæster på besøg.
Denne her vandmelonjuice består kun af tre ingredienser. Jordbær, vandmelon og citronsaft. Nemt, enkel og god!
Du kan følge bloggen på Facebook – Instagram – Bloglovin’.
Ingen kommentarer